Home
اخبــار / حفاری
برنامه‌ریزی استرتژیک و مدیریت مبتنی برهدف، ضامن پیشبرد اهداف‌ شركت حفاری شمال
امیرحسین لطفی نیا مدیر برنامه‌ریزی در گفتگو با سایت شركت حفاری شمال

برنامه‌ریزی استرتژیک و مدیریت مبتنی برهدف، ضامن پیشبرد اهداف‌ شركت حفاری شمال

کـد خبر: 1861


10 خرداد 1400

ساعت: 10:33

نویسنده:

به گزارش روابط عمومی شرکت حفاری شمال – امیر حسین لطفی نیا مدیر برنامه ریزی شرکت در گفتگو با سایت شرکت حفاری شمال ضمن تشریح فعالیت های اجرایی شرکت و روند رو به رشد آن، با اشاره به اینکه شرکت حفاری شمال با تغییر رویکرد شرکت به سمت پروژه محوری، برنامه ریزی های عملیاتی خود را با تمرکز بر استراتژی های مصوب در بازه زمانی 1398-1403 در حال اجراء دارد، افزود: حرکت سازمان به سمت واحد های کسب و کار استراتژیک محور (SBU) از دو سال قبل در دستور کار بوده و با این نگرش بازنگری ساختارهای سازمانی در دست انجام است. از مهمترین تحولات صورت گرفته در شرکت در راستای استقرار پروژه محوری، ایجاد تغییرات ساختاری در واحد های ستادی بوده که ساختار و فرآیندهای مدیریت های بازرگانی، مالی و مهندسی شرکت در همین جهت مورد بازنگری اساسی قرار گرفته اند.
از آنجایی که  بازار کسب و کار صنعت نفت، از سوی کارفرمایان اصلی صنعت حفاری به سمت رویکرد اعطای پروژه ها به روش EPD و E&P تغییر نموده، شرکت حفاری شمال نیز با این جریان همراه گردیده و از روشهای سنتی دکل داری به سمت پروژه مداری در حال گذار می باشد.
مدیریت برنامه ریزی شرکت متشکل از 3 اداره بوده که هر واحد وظایف خود را به انجام میرساند.    
اداره برنامه ریزی و تخصیص منابع در مدیریت برنامه ریزی، پس از تدوین و تصویب برنامه استراتژی شرکت در هیات مدیره برای بازه زمانی 5 ساله، پایش پیشبرد اجرایی مبتنی بر اهداف و برنامه های عملیاتی تعریف شده برنامه استراتژیک را در بازه زمانی 3 ماهه رصد نموده و پس از جمع آوری اطلاعات مذکور به مراجع بالا دست گزارش می نماید.
مدیر برنامه‌ریزی با اشاره به نهایی سازی شاخص های ارزیابی عملكرد واحدهای سازمانی در اداره برنامه ریزی و تخصیص منابع  و انجام پایش های دوره ای آن در مجموعه برنامه ریزی، این اقدام را از جمله مهمترین قدمهای اجرا شده در راستای مدیریت كاهش هزینه های شركت و مدیریت صحیح منابع در بخشهای مختلف از جمله نیروی انسانی، خدمات، تجهیزات و ... دانست.
لطفی نیا با اشاره به اقدامات صورت گرفته در اداره كنترل و ارزیابی پروژه ها اظهار نمود: انتظار می رود با جمع آوری و دریافت گزارشات روزانه و تجمیع عملکرد دکلها و بررسی انتظارات در حوزه های مختلف مرتبط با تجهیزات و دستگاههای حفاری در سامانه DDR به صورت ماهانه و تعیین پیشرفت فیزیکی و هزینه ای پروژه ها و دریافت WPA های بصورت ماهانه، بتوان گام های موثرتری در تهیه گزارشات هیات مدیره، امور سهام، و گزارشهای عملکردی در جهت كنترل درآمدها و هزینه‌ها برداشت. با اجرای سیستم های مذکور قطعا در ارتقا عملكرد، افزایش بهره‌وری دستگاه‌ها، ایجاد انگیزه دركاركنان و نیز مدیریت هزینه‌ها و ارتقا كیفیت و استفاده صحیح از منابع در شرکت، گامهای مهمی برداشته خواهد شد.
وی در ادامه تهیه و ارسال گزارشات EPM به صورت ماهانه و فصلی، پیگیری و دریافت اطلاعات از امور مالی و گردآوری و تجمیع اطلاعات پروژه ها با همکاری ادارات دیگر و نیز آماده سازی گزارش های درخواستی هیأت مدیره بنیاد و ارسال گزارشات ماهانه به بنیاد و هلدینگ انرژی گستر سینا را از دیگر اقدامات صورت پذیرفته عنوان كرد. 
مدیر برنامه‌ریزی ضمن اشاره به فعالیتهای واحد امکان سنجی طرحهای اقتصادی، در مورد طرحهای مطالعاتی اقتصادی که مبتنی بر رویکرد واحدهای کسب و کار استراتژیک (SBU) در شرکت در حال اجرا میباشند توضیحاتی را ارایه نمود و با تاکید بر استراتژیهای شرکت، مطالعات اقتصادی انجام شده در خصوص توسعه بخش خدمات فنی حفاری شرکت را تشریح کرد. با رویکرد جدید، شرکت حفاری شمال از کسب و کار دکل داری به سمت پروژه مداری در حال حرکت بوده و بر همین اساس چندین طرح مطالعاتی در خصوص پروژه های حفاری با رویکرد تامین مالی تحت حمایت هلدینگ و بنیاد مستضعفان در دست انجام میباشد.
لطفی نیا در خاتمه افزود: به جرأت می‌توان گفت مهم‌ترین مزیت رقابتی شركت حفاری شمال دانش و تخصص فنی موجود در این شركت بوده که با اتكا به آن و با ارتقا سیستم‌های مدیریتی و اطلاعاتی و مدیریت صحیح منابع میتوان به تمامی اهداف عملیاتی تعیین شده در راستای استراتژیها و برنامه های کلان شرکت دست یافت.

  • برنامه‌ریزی استرتژیک و مدیریت مبتنی برهدف، ضامن پیشبرد اهداف‌ شركت حفاری شمال

نظرات خوانندگان خبر

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

نظر شما در مورد این خبر

نام

ایمیل